Çelik kapı tamiri

hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sizler için cevaplamaya çalıştık. İşte en çok merak edilen soruların cevabı


Çelik Kapım Açıkken Kilitleniyor Fakat Kapattığımda Kilitleme Yapamıyorum?

Kapınızın kilit mekanizması veya anahtar göbeğinizde problem yok, düzgün çalışıyor. Kapınızı kapadığınızda kilitlenmemesi, gerek doğal gerek dış etkenlerden dolayı tetiklenen nedenlerden olabilir. Bunlardan bazılarını izah edelim. Karşılıkların zaman içinde deforme olmasından olabilir. Bazı hissedemediğimiz sallantılardan deprem ya da darbelerden kaynaklı sarsıntılardan dolayı olabilir. Bu durumları sadece bina yaşı ve kapı marka ya da kalitesi ile bağdaştırmayalım. Bazen ev içinde olan rüzgar akımı sebebi ile sert çarpan kapılarda da görünebilir. Yani benim binam yeni kapımı yeni taktırmıştım gibi düşünceler ile kendi hayatınıza yeni bir stres eklemeyin. Tüm bunların halledilebilir problemler olduğunu ve sizin sebep olarak aklınıza gelmeyecek herhangi bir nedenden oluşabileceğini unutmayalım.

Evimde Tadilat Yaptırmıştım o Günden Sonra Çelik Kapım Kenara ya da Zemine Sürtme Yaşıyor. Ne Yapmalıyım?

Ev içi yapılan tadilat kapı gönyesi bozulmasına etken olabilir. Gerek tadilat süresince çalıştırılan titreşimi ve darbesi olan aletler gereği gerek ise zemin yenileme çalışmasında yeniden montaj edilen parke lamine işlemlerinde ev tabanı yüksekliği arttığından kapının altı sürtebilir bu durum hem yaptığınız tadilatı anlamsız kılar hem kapınızı zorlayıp kapadığınızda içeride ya da dışarıda kalma ihtimalinizi oldukça arttırır. Bu durumlar da kapı ve kasasında menteşe yapısı ve pervaz durumuna göre müdahalelerde bulunulur. Kimi zaman kapı menteşe değişikliği kimi zaman kapı yükseltilmesi kimi durumda kapı kesilmesi ya da sökülüp tekrar ölçeklendirilip montaj yapılması gerekebilir. Sizlerden telefon üzerinden alacağımız bilgi ve birkaç fotoğraf sizin için en uygun ve güvenli çözümü bulup yine sizlere aktarmamız mümkün.

Kapım Sert Çekmeden Kapanmıyor. Bu Durum Komşularımı da Ailem ide Rahatsız Ediyor. Ne Yapmalıyım?

Bu gibi durumlar yaşandığında ev ahalisi ve çevre rahatsız olur, dahası bu konuda ısrarcı olur kapıyı her defasında daha sert çekerek kapamaya devam edecek olur iseniz kapınızın mekanizmasına ait dil fırlar ve karşıya geçer arkasında çelik uzantısı olan 6 cantimetrelik demir kapı kasası karşılığına fırlar. Fırlar kelimesi ile ifade ediyoruz çünkü mekanizma içinde çeşitli sertlik ve boylarda çelik, yay ve bilyeler bulunur. O çektiğinizde kapanmamasının iki sebebinden biri karşılık oynaması ise diğer durumda mekanizmanızın artık miladını tamamladığı haldir. İki çözüm noktası olan bu sorunu, karşılık ayarı ile ufak bir dokunuş ya da mekanizma değişimi ile kökten çözülebilir. Bu gibi durumlarda iş ehli kimselerden destek almanız durumu daha fazla maliyetli bir hale sokmadan müdahale etmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Evime Hırsız Girdi ve Kapımın Yüzeyi Kilitler Ve Kilit Yuva Boşlukları Zarar Gördü Onarabilir Miyiz?

Hırsız girdiğinde kapınız eğer kilitliyse önce kilitlerinizin önünde ki rozetleri(Çelik kapılar için)kırar sonrasında kilit göbeklerinizi kırar ya da kapıyı karşılığından kastırarak mekanizmaya zarar vererek açar. Hırsız ya da art niyetli kimselerde sizin mahreminize girmeye çalışacak kadar gözü dönmüş kimseler sizin kapınıza zarar vermeme kaygısı endişesi duymadan levye gibi malzemeler ile müdahale ile açmaya çalıştıkları için kapıda ciddi tahribatlar yapabilirler. Burada verilen zararlar en minimuma indirilebilir. Kırılan ya da çatlayan yüzeylerde bu gibi durumlar için yaptırılmış özel çelik hazne ve aynalar ile kapatılabilir. Karşılık ayarlarınız yeniden revize edilir kapınız yamuldu veya eğilme olduysa düzeltilebilir yeniden kilitlenebilen açılıp kapanırken sorunlarla karşılaşılmayan kapı haline getirilebilir. Yani onarım mümkün. Tabi ki öncesinde almış olduğumuz tedbirler olmalıydı. Çelik kapılarınız için standart rozetlerinizin yerine çelik ve 8mm çapında vida kalınlığı olan rozetlerin değişimi sağlansa idi, içerisindeki yine standart kapı göbeğini hırsız emniyetli tuzaklı ya da altı kırılmalara karşı dirençli çelik takviyeli kapı göbekleri ile değişimi yapılmalıydı. Bu durumlarda hırsız ya da art niyetli olan kişilerin hedef olarak görebilecekleri arasında yerlerimizi sildirmiş olurduk. Bu durumlar başımıza geldikten sonrasında gayri ihtiyari tedbirlerimizi alıyoruz fakat yanımıza kalan büyük maddi ve manevi zararlar olabiliyor. Kapı problemlerinizi ya da tahribatları bir şekilde onarabiliriz fakat psikolojinizde oluşan tahribatları onarmak pekte kolay olmuyor.

Apartman Giriş Kapımız ya da İş yeri Kapımız Kapılarımız Açık Kalıyor Onarılabilir Mi?

Apartman ya da İş yeri giriş Kapıları daha büyük ve ağır kapılardır. Geneli çelik ağırlıklı olan bu kapılarda dış etkenler çok önemli rol oynar. Apartman ya da iş yeri kapıları ortak kullanım alanının içinde olduklarından daha sık kullanılır. Bu durum onların daha hızlı deforme olmalarını sağlar. Tabi birde bu apartman giriş ve iş yeri kapılarında dışarıdan gelen sıcak ve soğuk hava artı rüzgar etkenleri eklenince arıza olası oldukça yükselir. Bu durumlarda kapılar onarılır ilk gün gibi düzgün kapanan açılabilen kapılar haline getirilebilir. Yine deforme olan noktalarda gerektiğinde fireze işlemi ile ayar yapılır gerek menteşeler yükseltilir gerek karşılıkları ve kasası yeniden revize edilir. Burada da problemin kendisini yinelememesi için kapı itici olarak adlandırdığımız kapı hidroliklerinin model ve güç oranları mühim, doğru montajlanması önemlidir. Ustalarınız cephesine ve maruz kaldığı dış etkenlerin ya da kullanım amacında yıpranmalar göze alınarak en doğru yönlendirmeyi yapmalıdır. Bu çelik ya da demir kapı onarımından sonra tüm bu etkenler göz önüne alınarak uygulanılabilecek yöntemler izah edilmedi gerekirse hidroliğin gücü modeli montaj şekli hatta kilitli kalmasını sağlan kilidin değişip mıknatıs ile güçlü tutuşları olan yeni sağlam sistemlerden yapılmalıdır ki bu sorunlar tekerrür etmesin. İşi bir defa ehline yaptırıp senelerce böyle sıkıntılarla karşılaşmayabilmek oldukça mümkün.

Cam Kapı Ayarı ve Tamiri Mümkün Mü?

Cam kapılar günümüzde neredeyse çoğu esnafın kullandığı mağazaların vazgeçilmezidir. Cam kapılarınız tamir edilebilir, ayarlanabilir. Cam kapılarda oluşabilecek olan sorunların başlıca birkaç örnek verelim. Öncelikle yere sürtme problemi olabilir. Bu durumda kapı hidroliği(yerde olan) açılır tamir mümkün ve hidrolik sağlam ise ayarlandıktan sonra kapı ayar vidalarından yükseltilir. Bu müdahale cam kapı sürtme probleminizi bitirecektir. Bir başka problem diğer tüm kapılarda olduğu gibi karşılık uyuşmazlığı ya da kapalıyken rahat kilitleyememe problemi olabilir. Yine burada yapılacak olan müdahale yükseltme ve ayarlama akabinde yeni karşılık yerleri açma ya da olanları revize etme olacaktır. Cam kapılar damperli camdan oluştuğu için müdahale uzman ve tecrübeli ustalar tarafından olmalıdır. Çoğu işlemi kapıdan sökmeden yapamayacağınız için cama zarar vermeden söküp ağır olmasına rağmen onu zedelemeden başka bir noktaya koyup işlem bitiminde aynı hassasiyetle montaj yapılmalı. Konular ve durumlar hakkında muhakkak ki fikirlerimiz vardır. Burada konu çözüme ulaştırabilecek aynı problemlerin tekerrür etmeyeceğine inanabildiğimiz işinin arkasında durabilen yeterince tecrübe sahibi olan ustalar tarafından yapılmalıdır.

Balkon Kapısı ve Pencere Onarımı Yapabilir Misiniz?

Balkon kapıları ve pencereler her ev ya da iş yeri için ciğer niteliğindedir. Balkon ya da pencereler genel olarak plastik ya da alüminyum malzemeden oluşur. Bu sebepten sıcak ve soğuk havalar balkon ve pencerelerde genleşme sağladığı için ayarsızlık oluşabilir. Kapı karşılığında olan döküm aparatlar sıcak ya da soğuk etkisiyle genleştiği kasa deforme olduğu için kilit pimleri tam oturmaz. Sıkışır ve kasma yapar bu durumda da kapı kapanmaz kapansa da kilitlenmez hal alır. Çözümü ise karşılıkların değişip tekrardan revize edilmesi ya da kapı veya cam menteşelerinde ayar yapmaktır. Uzman bakış açısı ile eskisinden daha sağlam ve uzun ömürlü tamirat işlemleri yapılır bu gibi ufak sorunlar yüzünden hırsız kaygısı ya da soğuk hava endişesi duymanıza hayat kalitenizi düşürmenize lüzum kalmaz. İşlem sonrasında huzurla hayata devam edebilirsiniz.